Vydáváme historicky první nástěnný kalendář

18. listopadu 2022 – Péče o zvířata je náročná, ale krásná. Navíc u ní vzniká řada nezapomenutelných momentů, které týden co týden zachycuje pro stanici fotograf Jaroslav Loskot. Proto jsme se v Pavlově rozhodli, že inspirativní fotografie využijeme a připravíme historicky první nástěnný kalendář – pro rok 2023.

„Fotografie představují naše malé i velké obyvatele. Na některých objevíte živočichy z naší stálé expozice, jako například lišáka Lukáše, na dalších zase mláďata, která se nám podařilo odchovat a vypustit zpět do přírody. Fotky ukazují různorodost naší práce, s kolika živočichy v průběhu celého roku pracujeme,“ uvedl ředitel stanice Zbyšek Karafiát a připomněl, že ročně se v Pavlově postaráme o více než tisícovku zvířat, přitom více než polovinu z nich se nám podaří zachránit a vrátit zpět do přírody.

Koupí kalendáře přispějete na výstavbu nových voliér

Kalendář, který částečně odtajňujeme tady, má po celý rok těšit všechny naše příznivce a milovníky zvířat, zároveň však jeho koupí můžete podpořit aktuálně připravovanou výstavbu nových voliér v areálu naší stanice nedaleko Ledče nad Sázavou.

„Už máme v ruce projekt na výstavbu 16 nových voliér. Ta největší bude mít 7×10 metrů, abychom byli schopni krátkodobě ubytovat i vlka, další budou univerzální s jezírkem – například pro mláďata vyder, ale také třeba srny nebo labutě, jiné zase pro dravé ptáky – kalouse, puštíky nebo poštolky, a v soustavě deseti menších voliér najdou dočasné zázemí pěvci,“ upřesnil Zbyšek Karafiát s tím, že pro stanici to bude velký krok kupředu. Zatímco nyní mají v Pavlově k dispozici čtyři rehabilitační voliéry a existuje pořadník na jejich využití, po výstavbě nových se jejich kapacita rozšíří na čtyřnásobek – tedy na šestnáct.

V prvních letech fungování stanice jsme se za rok postarali o cca tři sta živočichů, předloni jsme překonali hranici tisíce a s novými voliérami budeme mít prostor přijmout a léčit až tři tisíce zvířat. Voliéry vzniknou v aktuálně nevyužitém prostoru stanice – prozatím bez kalkulované práce vyjde jejich stavba na 1,5 milionu korun.

Do budoucna by na soustavu voliér mohla navazovat zvířecí nemocnice – léčebná část, která by zefektivnila péči o hendikepovaná zvířata a mláďata, o která se staráme. „To je ale opravdu hudba budoucnosti,“ svěřil se s plány Zbyšek Karafiát.

Vizualizace připravované výstavby nových voliér

vizualizace 2 - Stanice Pavlov
vizualizace 1 - Stanice Pavlov

Vizualizace: Pavlína Svobodová

Celý článek zde klik