Zemřel Aleš Toman, první ředitel naší záchranné stanice

11. září 2023 – O víkendu jsme se dozvěděli smutnou zprávu. V pátek 8. září v ranních hodinách zemřel první ředitel naší záchranné stanice Aleš Toman, zoolog a cestovatel. Podlehl malárii, kterou se nakazil v Africe, kam od roku 1999 každoročně jezdil, aby natáčel dokumenty nebo působil jako průvodce.

„Zpráva nás v Pavlově velmi zasáhla. Aleš Toman stál u zrodu naší záchranné stanice, byl jejím prvním ředitelem a patnáct let ji vedl. Posledních deset let s námi velmi úzce spolupracoval. Zajišťoval nám sběr poraněných zvířat v Jihlavě a okolí, pravidelně stanici navštěvoval a byl také členem dozorčí rady naší obecně prospěšné společnosti Stanice Pavlov,“ uvedl ředitel stanice Zbyšek Karafiát s tím, že to byl člověk, který vždy pomohl, poradil, podělil se o své kontakty a zprostředkoval své zkušenosti, kdykoliv to bylo třeba. Naposledy se postaral o hnízdo čápů černých, kteří se na Žďársku rozhodli zahnízdit na zemi. 

Afriku miloval, neustále se tam vracel, až se mu jeho vášeň stala osudnou. „Zemřel na následky své milované práce, velkého celoživotního koníčku a poslání, což samozřejmě neutěší jeho nejbližší. Vyjadřuji upřímnou soustrast celé Alešově rodině,“ uvedl Zbyšek Karafiát.

Aleš Toman se narodil v roce 1956, vystudoval Přírodovědnou fakultu v Olomouci. Věnoval se ornitologii a výzkumu vydry říční. Afriku poprvé navštívil před třiceti lety, od roku 1999 tam jezdil každý rok. Byl hlavním představitelem ornitologie na Vysočině, podílel se na monitoringu a kroužkování orlů mořských, luňáků červených, čápů černých. Byl jeden z hlavních organizátorů setkávání ornitologů na Vysočině, tzv. Jihlavského ledňáčka. Byl vzorem pro mnohé mladé ornitology, které nadchl pro přírodu. Nám všem bude hodně chybět…

 

 

Celý článek zde klik