16. července 2021 – V půlce července řešili pracovníci záchranné Stanice Pavlov komplikovaný případ související s čápaty v hnízdě v Nové Vsi u Světlé nad Sázavou. Mohlo jim jít totiž o život. Jeden z rodičů čtyř čápat uhynul při bouřce a místní vypozorovali, že druhý se na hnízdo nevrací a že čápata hladoví. „Sledování čapích hnízd je dnes velmi populární, okamžité emoce a laický přístup však mohou vést k nepříjemným důsledkům,“ upozorňuje ředitel stanice Zbyšek Karafiát.
Ve stanici od pondělí 12. července přijímali telefonáty, že jsou čápata na hnízdě sama, nikdo je nekrmí a lidé se obávají, že uhynou hlady. Mělo to však jedno velké ALE. Mláďata už jsou velká, trénují létání metr nad komínem a do vylétnutí z hnízda jim na začátku týdne chybělo jen několik dní. „Pokud bychom zasáhli a zajistili spolu s hasiči plošinu, s největší pravděpodobností by se čápata lekla a ve stresu vyskočila z hnízda, a protože ještě neuměla pořádně létat, zabila by se pádem z dvacetimetrového komína,“ upřesnil Zbyšek Karafiát.
Pro profesionály ze stanice tak šlo o vážné rozhodnutí, které v jednom i ve druhém případě mohlo skončit úhynem mláďat. Přestože místní obyvatelé, samozřejmě v dobré víře, situaci sledovali, a tvrdili, že do hnízda se ani druhý z rodičů s krmením nevrací, bylo třeba situaci prověřit, hrálo se však o čas. Pokud by čápata vyhladověla moc, mohla by uhynout. „Od pondělí jsme průběžně hnízdo sledovali a doslova za pět minut 12 – ve středu 14. července pozdě odpoledne jsme s kolegy zaznamenali přílet dospělého čápa s krmením,“ oddechl si Zbyšek Karafiát s tím, že nakonec nebylo nutné zasáhnout a riskovat, že čápata ve stresu z hnízda vyskočí.
Emoce nejsou dobrý rádce
Velmi často se pracovníci záchranné stanice setkávají s tím, že lidé v dobrém úmyslu řeší situaci pod vlivem silných emocí, které nakonec mohou ve výsledku uškodit. V tomto případě bylo velkým a reálným rizikem, že čápata z hnízda vyskočí a pádem se zabijí. Nakonec však profesionálové z Pavlova udrželi nervy na uzdě, vyčkali a situace se vyřešila. V opačném případě nemuselo přežít ani jedno z čápat.
„Nedávno jsme řešili případ, kdy volala paní, že neúmyslně poškodila hnízdo střízlíků. Velmi se obávala, že hnízdo zničila a už chtěla mláďata sebrat a přivést k nám na stanici. Přitom jsme si vysvětlili, že stačí rozebrané roští vrátit k hnízdu zpět a vypozorovat, zda se rodiče k mláďatům vrátí, což se také stalo. Je potřeba podobné situace promyslet, řešit je s chladnou hlavou, a pokud si nejste jistí, kontaktovat nás o radu,“ vzkazuje Zbyšek Karafiát s tím, že podobných případů se nejen na Vysočině odehrává denně hned několik.
Náročná sezóna
V současné době probíhá v Pavlově sezóna mláďat. Denně pracovníci najezdí stovky kilometrů, kdy přeberou mnohdy i více než desítku živočichů a mláďat. O další desítky zvířat se ve stanici starají a průběžně, po jejich vykrmení a potřebném růstu, je vrací zpět do volné přírody.
Za poslední tři týdny v Pavlově přijali přibližně 150 zvířat, za letošek bezmála 650 živočichů. „Aktuálně bychom bez pomoci dobrovolníků, studentů a ochoty nálezců podobné počty zvládali jen velmi těžko,“ uzavřel s díky Zbyšek Karafiát.